Koszula – wizytówka dżentelmena

 

Schludny elegancki wygląd mężczyzny w dużej mierze zależy od właściwej dbałości o wygląd i dopasowanie koszuli. Bez wątpienia musi ona być starannie wyprasowana, szczególnie rękawy gładkie, a nie w kant. Koszula i krawat stanowią spójną całość wzajemnie się uzupełniają i pozwalają na świadome dostosowanie stroju do okoliczności. Poprzez oryginalną kompozycję można wykreować własny niepowtarzalny styl.
Klasyczne zasady ubioru wymagają, by do garnituru nosić koszulę z długim rękawem. Należy tak dobrać rozmiar koszuli, by mankiety lekko wystawały spod rękawów marynarki. Pojedyncze mankiety około 1 – 2 cm, natomiast podwójne mogą być wysunięte nieco więcej. Ostatnio modny jest fason marynarki bardzo dopasowanej w talii, jakby nieco za małej, wówczas koszula znacznie wysuwa się z rękawa. Do eleganckiego garnituru wręcz niedopuszczalna jest koszula z krótkim rękawem. Prawdziwy dżentelmen chętnie nosi koszule z mankietami zapinanymi na spinki. Warto pokusić się o taką koszulę zwłaszcza na wyjątkowe okazje. Spinki dobieramy kolorystycznie do pozostałych elementów męskiej biżuterii: zegarka, klamry paska czy spinki do krawata. Możemy pokusić się o spinki do mankietów z kamieniami szlachetnymi. Dobrze jeśli będą spójne kolorystycznie z innymi barwnymi akcentami naszego stroju.
Kołnierzyk koszuli powinien być odpowiednio dopasowany. Zbyt luźny wygląda nieestetycznie, zbyt ciasny uwiera i kusi, by rozpiąć guzik pod szyją. Należy pamiętać, że rozpięta koszula „pod krawatem” (nawet, jeżeli jest to tylko jeden guzik od kołnierzyka) nigdy nie będzie wyglądała elegancko. Jeśli zakładamy koszulę sportową lub po prostu bez krawata wtedy nie zapinamy ostatniego, górnego guzika.
Klasyczny i dość uniwersalny jest kołnierz typu KENT. Stosowany jest we wszystkich rodzajach koszul: zarówno codziennych, weekendowych, jak i wieczorowych. Bardziej elegancka i wyrafinowana odmiana kołnierzyka to kołnierz włoski, zwany też HAI. rodzaje kołnierzykówJest doskonały dla osób chcących podkreślić swoją elegancję i wyróżnić się z otoczenia. Idealnie pasuje do szerokiej główki mięsistego jedwabnego krawata. Zyskał ostatnio na popularności, jest coraz chętniej noszony. Do strojów wieczorowych fraków i smokingów załóżmy koszulę z łamanymi różkami kołnierzyka. Do niej koniecznym dodatkiem jest mucha. Ten typ koszuli obowiązkowo powinien mieć guziki zakryte plisą. Jeśli natomiast zakładamy marynarkę bez klap, wykończoną stójką powinniśmy założyć także odpowiednią koszulę „stójkę”
Koszula nie musi być biała, choć kolor ten należy do kanonów stylu klasycznego i wraca znów do łask światowych kreatorów mody. Ostatnio modne są koszule w kolorach pastelowych, szczególnie w odcieniach niebieskich, różowych, beżach. W trendach ślubnych coraz modniejszy staje się kolor ecru, który perfekcyjnie może być połączony z kolorystyką sukni ślubnej podkreślając atmosferę niezwykłości i jedności nowożeńców. Dla bardziej odważnych jak zawsze pozostają wzorzyste koszule. Najmodniejsze są nadal pasy.
Dopełnieniem koszuli jest krawat, który powinien z nią współgrać i uzupełniać ją. Duet tych elementów pozwala na pokazanie gustów, upodobań i indywidualności noszącego. Często koszula jest niejako tłem dla zdobnych much, fularów, krawatów. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby dobór dodatków był przemyślany i spełniał zasady elegancji. Przy koszuli gładkiej mamy większa swobodę wyboru wzoru. Skośne pasy nadal są w czołówce. Koszulę możemy ożywić także krawatem w drobne, powtarzające się wzory geometryczne. Modne są ostatnio także motywy kwiatowe. Gdy koszula jest wzorzysta załóżmy krawat gładki lub taki, który rzeczywiście współgra z koszulą. Może to być na przykład koszula w ukośne prążki a krawat w szersze pasy ułożone pod takim samym skosem i w podobnych barwach. Ostatnio chętnie wybierane są krawaty w mocnych odcieniach różowego, pomarańczowego czy czerwieni. Najważniejsze, by mężczyzna czuł się w stroju dobrze, by nie miał wrażenia, że się przebrał tylko ubrał. Wtedy na pewno nie zabraknie mu pewności siebie i dobrego samopoczucia.

PAWIS – garnitury na wszystkie figury
 

Udostępnij artykuł:

Podobne artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Czytaj więcej